Práce na doma, práce z domu: Otázky a odpovědi

Jak je to s prací z domova na mateřské dovolené?

Během mateřské dovolené placené z nemocenského pojištění nesmíte pracovat u předchozího zaměstnavatele na původní pracovní smlouvu. Zákon to v podstatě vysvětluje tak, že jste „nemocná“ a pracovat tudíž nemůžete. Pokud jste uzavřela jinou dohodu, jiný pracovní poměr, pak není problém. Pro maminky na mateřské přichází v úvahu práce na doma jako vítaný zdroj dalších příjmů, kterí jistě každá rodina využije.

Jak se řeší pracovní úraz při práci z domu?

Při práci z domova můžete pracovat prakticky na všechny typy pracovních smluv, a tedy i na hlavní pracovní poměr. Aby pracovní úraz mohl být brán jako pracovní, musí se fakticky stát při výkonu stanovené práce, tedy pokud uklouznete na vámi právě setřené podlaze pracovní úraz vám nikdo neuzná, ale pokud se např. střihnete nůžkami při opracování výrobků, pracovní úraz to bude.

Pokud se týká třeba pracovních přestávek, u práce z domu obvykle platí pružná pracovní doba, takže si přestávky víceméně sami. Např. je stanoveno, že od 9 do 14 hodin musíte být k dispozici – telefon, PC, ICQ, email a zbytek pracovní doby si určujete sami. Záleží opravdu na individuálních smluvních podmínkách mezi vámi a vaším zaměstnavatelem.

Často se praktikuje také to, že vám zaměstnavatel zadá práci a domluvíte se, že bude hotová např. za tři dny. A zase je jen na vás jestli budete pracovat jeden den nonstop a dva dny si užívat volna.

Propagace